Esilehele
Esilehele
Esilehele
TRÜKI  |  IN ENGLISH

Eestis märgitakse rahvusvahelist pressivabaduse päeva

Tallinn, 2. mai 2001. Neljapäeval / 3. mail tähistatavat rahvusvahelist pressivabaduse päeva märgitakse Eestis Ajalehtede Liidu peatoimetaja foorumiga. See on ajalehtede sisumuutustele pühendatud arutluskoosolek, kus seekord peateemadeks muutused lehelugejate ootustes ning Interneti mőju lehtedele. Samuti on arutluse all ajakirjanduse mőjuvőim ühiskonnaasjade muutmisel. Olümpia hotelli konverentsikeskuses toimuval koosolekul tehakse ka ülevaade Ajalehtede Liidu esimese poolaasta tegevusest.

Rahvusvahelist pressivabaduse päeva märgitakse maailmas kümnendat korda. Ülemaailmse Ajalehtede Liidu sőnul on päeva tähistamise eesmärk tunnustada pressivabaduse nimel tehtavat tööd ning juhtida tähelepanu mitmete valitsuste sőnavabadust piiravale tegevusele. 52 ajakirjanikku kaotasid 2000. a tööülesannete täitmisel elu ning 81 ajakirjanikku oli oma ametitegevuse eest vangis.

Eesti seadused on viimastel aastatel sőnavabaduse jaoks muutunud soodsamaks. Eelmisel aastal vőeti vastu avaliku teabe seadus; loomisel on uus karistusseadustik, mis loodetavalt kujuneb sőnavabadusele paremaks kui senised normid.

3. mai puhul välja antud Ülemaailmse Ajalehtede Liidu infopaketis antakse sőna maailma valitsusjuhtidele, kes mőtestavad pressivabadust. Briti peaminister Tony Blair ütleb: “Vaba ajakirjandus pakub vahel poliitikule üsna ebameeldivat lugemist. Kuid mőni piinlikkushetk vői őigustatud nördimus ei tohiks meid teha pimedaks ajakirjanduse olulise rolli suhtes demokraatia tervendaja ja valvurina.”

Leedu president Valdas Adamkuse sőnul on pressivabadus iseseisva Leedu üks märkimisväärsemaid saavutusi. “See on demokraatia alustalaline väärtus, mille üle vőime őigustatult uhkust tunda,” kirjutab Adamkus.

Rootsi peaminister Göran Persson rőhutab meediamonopolide ohtu, mis vőib kaasa tuua meedia ühekülgsuse, mis omakorda seab ohtu pressi valvekoera rolli avaliku poliitika jälgimisel.

Norra peaministri Jens Stoltenbergi sőnul ei tähenda sőnavabadus ainult tsensuuri tőkestamist, vaid ka laialdase diskussiooni vőimaluse loomist massimeedia vahendusel.

Eesti liidrid loobusid ettepanekust rahvusvahelises paketis oma pressivabaduse teemalise sőnumi edastamiseks.

EALL

 
Eesti Ajalehtede Liit

Pärnu mnt 67A
10134 Tallinn Estonia
Tel. +372 646 1005
Fax. +372 631 1210
eall@eall.eeTagasi  -  Esilehele